Чергова афера Кремля і їхніх українських маріонеток

Автор/джерело -  © УНІАН



Дата публiкацiї - 10.10.2007 12:23 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=3930

Поки на Банковій метикують, як зліпити чергову ширку, московські таваріщі не без допомоги гопника Януковича вчергове пограбували українців. Зухвало і відкрито.

Для того, щоб остаточно домовитися про врегулювання українського газового боргу перед Газпромом прем`єрам України і Росії Віктору Януковичу і Віктору Зубкову знадобилися більше трьох годин переговорів за закритими дверима. Причому про підсумки переговорів пресу повідомили тільки загальними словам, мовляв, дякувати Богу, пришли до взаєморозуміння. Разом з тим напередодні зустрічі Януковича із Зубковим міністр палива і енергетики Юрій Бойко заявив, що погодив схему розрахунків з Газпромом.

Проте на рівні прем'єрів спливла не тільки принципово інша сума – більше 2 мільярдів доларів проти 1,3 мільярдів заявлених раніше. Але і тема виплати частини довга шляхом передачі на баланс «Газпром експорт» енної кількості належного RosUkrEnergo газу, вже закачаного до українських підземних газосховищ.

Джерела, знайомі з умовами операції, стверджують, що всі розрахунки будуть грошовими: "Газпром експорт" придбає за ціною $130 за тис. кубометрів у RosUkrEnergo газ, що зберігається в ПХГ, за що і заплатить RosUkrEnergo $1,2 млрд, після чого RosUkrEnergo поверне борги "Газпрому" на ту ж суму. Проте, зауважує видання, ще напередодні Київ не збирався передавати "Газпрому" газ з ПГ(Підземних газосховищ).

За даними українських газотрейдерів, йдеться про запаси газу, які є, по суті, традиційними зарезервованими постачаннями в енергосистему України. Раніше українські компанії платили "Газпрому" гроші за поставлений в ПГС газ лише після його продажу кінцевим споживачам, стверджує видання. Закачування "Газпром" здійснює з квітня по жовтень, а пік споживання припадає на листопад-січень. Отже виходить, що "Газпром" зажадав собі аванс – кошти від продажу газу RosUkrEnergo отримала б лише у 2008 році.

При цьому "Газпром" може провести всю операцію буквально на папері – цей же газ може бути проданий RosUkrEnergo взимку-навесні 2008 року для потреб українського ринку або відправлений на експорт. Майбутня ціна на газ для України залежить від закупівельної ціни в Туркменії, яка, за даними Комерсант-Україна, має намір підвищити ціни з $100 до $150 за тис. кубометрів. Таким чином, кредитуючи в черговий раз RosUkrEnergo, "Газпром" може розраховувати мінімум на $30-50 прибутку з кожної тисячі кубометрів купленого вчора газу. "Подивимося, що буде в січні", - так прокоментував операцію один з топ-менеджерів "Газпрому".

Решту суми "врегульованого" боргу – $929 млн. – Україна вже почала погашати грошима. Проте, Київ попередили, що у разі збоїв в реалізації схеми Україні слід чекати скорочення постачань на суму затриманих платежів.

Від “Аратти”: нам із самого початку було абсолютно зрозуміло, що гучні заяви газпромівських діячів, “джинса” у пресі, туманні заяви українських урядовців - звичайна шумова завіса, яка мала б прикрити банальну аферу із енергетичними ресурсами за безпосередньої участі керівників сусідньої держави.

І цього разу актори грали настільки фальшиво, що аферу довелося прокручувати відкрито. Мабуть часу для ретельної підготовки забракло.

А суть її банальна і примітивна, як експропріація хутряних шапок у населення.

Кожного року, від початку існування ситеми ГТС України, починаючи із весни відбувається закачка газу в унікальні підземні газосховища, аналогів яким немає в світі - бо це, природні порожнини, в яких були родовища газу. Тому, щоб їх наповнити мільярдами кубометрів - потрібно багато часу.

Нині, російський Газпром ці газосховища нібито орендує, використовучи як для транзиту у Західну Європу, так і для продажу газу країнським споживачам у період пікового попиту, тобто восени і взимку. Матеріально, паливо належить постачальнику, чи то Газпрому, чи його фірмам-прокладкам, типу РосУкрЕнерго. Його продаж традиційно здійснюється за фактом споживання.

Отже, Янукович і Бойко фактично погодилися двічі сплатити за газ, який так і лишатиметься у ПГС: зараз, за ціною $130 за тисячу кубометрів і взимку, коли буде нова ціна, яка приблизно на $30-50 виросте. Це при тому, що формально, як стверджують ті ж самі російські джерела, Україна взагалі навіть не претендувала на цю власність, яка належала РосУкрЕнерго(50% - Газпром, 50% - фізичні особи українського громадянства).

І це - тільки авансовий платіж українських громадян за можливу політичну конструкцію легітимізації віртуальних “симпатій” українців, яку прийнято називати ширкою. Проти якої, вірогідно, не буде заперечувати гарант.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.