- найдовший духовий музичний інструмент в світі - це трембіта, — конічна дерев’яна труба без бокових отворів. ЇЇ довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти — дві з половиною октави. Її звуки чутно більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події. Якщо Ви включите до програми своєї подорожі один з фестивалів краю, то обов’язково познайомитеся з незвичайним інструментом.
Відтепер жоден із них не зможе працювати без висновку експертної комісії. А неакредитованих при обласних адміністраціях гідів взагалі будуть штрафувати. Таке рішення ухвалила Державна комісія з питань туризму та курортів.
Появу постанови спричинили гроші. Точніше – гіди-підприємці, які їх не сплачують до бюджетів після супроводу туристичних груп.
Знати історію та грамотно розмовляти – нині замало, аби стати гідом. Екскурсоводам треба мати фахову освіту, або ж бути професійним істориком чи науковцем. Таку вимогу ставить Державна комісія з питань туризму та спорту. У Вінниці створили спеціальну групу, яка перевірятиме екскурсоводів на професійну придатність.
Євген Добролюбов, головний спеціаліст відділу з питань туризму та курортів Вінницької обласної адміністрації: "Більшість екскурсій проводяться без будь-яких реєстрацій і дозволів, і гроші не йдуть у бюджет ні в який, є дуже багато випадків, коли домовляються школи з водієм, в якого є автобус, бере любого екскурсовода, беруть дівчаток та хлопчиків з інститутів, які трохи знають історію, і так проводять".
Екскурсоводи з багаторічним стажем так званої "халтури" не вітають. Свою професію називають нелегким мистецтвом. Галина Собкова – уже п’ятдесят років працює у вінницькому музеї-садибі Пирогова. Починала науковим працівником, нині – на посаді директора. Каже, хоч і знає багато про видатного науковця, але постійно себе вдосконалює.
Галина Собкова, директор музею-садиби М. І. Пирогова: "Кожен день потрібно удосконалюватись і можуть задати таке запитання, що ти не можеш відповісти, і систематично потрібно працювати, і це цікаво, і ми ділимось тим, хто дізнався, що нове".
За тиждень-другий стартує туристичний сезон. Він заодно стане і початком "полювання" на непрофесійних гідів-перекладачів. Фахівці кажуть, що звільнені екскурсоводи матимуть шанс поновитися. Треба лише отримати відповідні знання та скласти іспити. Зробити це у Вінниці буде легше – цьогоріч тут створюють спеціальний факультет гідів та екскурсоводів.