Аратта - На головну

9 липня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- свій шлях до Місяця радянський «Луноход» розпочав в Україні. Для підготовки команди, що ним керувала, та для випробовувань самого апарата в кримських горах під Сімферополем було створено спеціальний «місяцедром». У 70-х на Місяць було запущено всього два «трактори» — «Луноход-1» та «Луноход-2». Під час виконання місячної місії «трактористи» теж знаходилися в Криму — у центрі керування в селищі Шкільне. Пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів «Союз», брали участь у здійсненні першої міжнародної стиковки «Союз»-«Аполон», відстежували перший, і єдиний, політ радянського «човника» «Буран». Після проголошення незалежності України центр у Криму було майже повністю знищено...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені виявили ген інсульту й інфаркту

Охорона здоров`я 7857 переглядів

Опубліковано - 6.05.2009 14:56 | Всі новини | Версія для друку

Нагромадження холестеринових бляшок на стінках судин можуть становити смертельну загрозу
Нагромадження холестеринових бляшок на стінках судин можуть становити смертельну загрозу
Науковці виявили генетичний механізм, який примушує бляшки холестеринів відриватися від стінок судин, перетворюючи їх на небезпечні для життя тромби.

Про це дослідження розповідає ВВС з посиланням на статтю, опубліковану в журналі «Клітинний метаболізм» (Cell Metabolism).

Ліпідні відкладення починають з'являтися на стінках судин у людини ще в юності: до 20 років майже у кожного можна знайти атеросклероз у тому або іншому ступені. Переважна більшість цих бляшок абсолютно нешкідливі, але близько 2% з них можуть відриватися від стінок судини, перетворюючись на тромби і викликаючи інфаркт міокарду або інсульт. Наскільки велика вірогідність того, що бляшка перетворитися на тромб, залежить від складу її внутрішнього ядра. Ядро бляшок, що легко відриваються від стінок судини, зазвичай містить велику кількість мертвих клітин. Ці клітини виділяють речовини, що розм'якшують поверхню бляшки, що збільшує вірогідність її відриву від стінки судини.

Група учених з Колумбійського університету (Columbia University), США, під керівництвом доктора Айри Табаса (Ira Tabas) виділила ген, що відіграє ключову роль у виникненні таких мертвих клітин і примушує бляшки відриватися від стінок судин. Досліди проводилися з мишами, яких протягом 10 тижнів годували надто жирною їжею. У тварин, у яких був відсутній даний ген, утворилися бляшки меншого розміру, а також спостерігався значно нижчий рівень вмісту мертвих клітин і ерозії поверхні бляшок.

Досліджуваний ген відповідає за виробництво білка, за допомогою якого організм позбавляється від пошкоджених і хворих клітин. Цей механізм допомагає забезпечувати нормальну роботу органів і тканин. Але іноді білок проводиться надто активно, і тоді в організмі виникають проблеми: наприклад, розвиваються нейродегенеративні захворювання або діабет. Дослідження учених з Колумбійського університету довело, що нешкідливі бляшки перетворюються на смертельно небезпечні тромби саме під дією цього білка.

Виділення гена, що викликає некроз атеросклерозних бляшок, дає надію на створення ліків, які або запобігатимуть перетворенню нешкідливих бляшок на небезпечних, або укріплюватимуть поверхню потенційно небезпечних, не дозволяючи їм відірватися від стінки судини.

Холестерин, з якого утворюються бляшки на стінках судин, присутній у всіх тканинах організму і необхідний для його життєдіяльності. Він входить до складу клітинних мембран, є частиною розчинних ліпопротєїнів і служить основою для вироблення багатьох гормонів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Охорона здоров`я»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Немає більш вірної ознаки поганого устрою міст, ніж велика кількість в них юристів і лікарів ”
Платон

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.