Аратта - На головну

10 квітня 2025, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- найдовша печера на Україні носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі - це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю понад 230 км. Вхід до неї розташований поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Це найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю, - вона поступається лише Мамонтовій печері в США...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Автокефалія, бандерівці та сварки з журналістами: як Епіфанію дали томос

Світ про Україну 14096 переглядів

Опубліковано - 7.01.2019 | Всі публікації | Версія для друку

Автокефалія, бандерівці та сварки з журналістами: як Епіфанію дали томос
“Ви не журналісти, а пропаганд... ”, - нервово відповідав представник адміністрації Петра Порошенка просто у дворі Вселенського патріархату кореспонденту російського “Первого канала”. “А ви - бандерівські фашисти!”, - не лишався у боргу кореспондент.

За півгодини до цього під час святої літургії та співслужіння Вселенський патріарх Варфоломій завершив майже річний марафон надання автокефалії й вручив митрополиту Київському та всієї України Епіфанію омріяний томос.

Ця сварка може якнайкраще передавати політичну атмосферу навколо створення автокефальної церкви у призмі стосунків України та Росії. І дуже часто ці політичні пристрасті вихлюпувались навіть у резиденції патріарха.

Щось схоже іноді траплялось між журналістами двох країн, які приїздили на Фанар висвітлювати рух до автокефалії. І хоча представники Російської православної церкви дуже рідко добирали слова щодо Варфоломія, оцінюючи прагнення надати українській церкві томос, у резиденції патріарха ніколи не дискримінували чи обмежували в акредитації журналістів з Росії.

Винятком не був і фінал епопеї з автокефалією 5-6 січня, коли Вселенський патріарх спочатку урочисто підписав томос про автокефалію, а на свято Епіфанії (Богоявлення) 6 січня після співслужіння вручив грамоту митрополиту Епіфанію.

Деякі співрозмовники ВВС в Константинополі навіть жартували з цього приводу, що й митрополита обирали під це свято і саме цю службу.

"Нова радість стала"

"Ми спеціально приїхали до Стамбула, щоб стати свідками отримання томосу", - зранку 5 січня розповідала ВВС Олеся з Чернівців, яка з чоловіком та численними родичами, дізнавшись дату вручення томосу, одразу взяла квитки на літак.

Українців, які спеціально й своїм коштом приїхали на Фанар, щоб стати свідками затвердження автокефалії, було не надто багато. Переважно це були журналісти та численні члени української офіційної делегації.

А її розмір вражав. До церковних посланців на чолі з митрополитом Епіфанієм увійшли його нещодавні головні конкуренти на виборах предстоятеля - митрополит Михаїл з колишньої УПЦ КП та Симеон, який перейшов з УПЦ МП. Були також митрополит Олександр, архієпископ Євстратій та ще десяток церковників.

Команда чиновників була чималенька - президент Петро Порошенко з родиною, спікер Верховної Ради Андрій Парубій, міністр культури Євген Нищук, оборони Степан Полторак, віце-прем’єр Геннадій Зубко, екс-президент Віктор Ющенко і директор Інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко. Останній якраз курував перемовини щодо автокефалії з боку української влади.

На службу навіть приїхав відомий в певних колах дніпровський бізнесмен Олександр Петровський. Деякі ЗМІ пишуть про його можливу причетність у минулому до кримінального світу, сам він подібну інформацію заперечує.

Він часто з’являвся на церковних подіях у Дніпрі, його поява на церемонії підписання томосу викликала скандал у ЗМІ.

ВВС не вдалось поспілкуватись з ним на Фанарі, проте тут його бачили і 5, і 6 січня.

Двоє співрозмовників в українській делегації запевнили, що пан Петровський прилетів до Стамбула сам. Він не член делегації, але як і будь-яка інша людина, він міг вільно прийти до храму святого Георгія, де відбувались усі події.

А вхід у патріархію та до храму дійсно був вільний для всіх.

Обіцяних надзвичайних заходів безпеки фактично так і не було. Якщо у звичний день на вході просто сидить охоронець, то цього разу була поліція.

Жодних рамок чи металошукачів - просто дуже ліберальний огляд речей відвідувачів. Охоронці президента в середині храму були біля Порошенка.

Фактично, завдяки їм і з’явилась фотографія ВВС, яка за кілька годин стала мемом в українському інтернеті.

Під час вітального молебню перед підписанням томосу Петро Порошенко сидів на одному з найпочесніших крісел. Журналісти тримали довгий мікрофон біля нього, щоб записувати слова патріарха. Але охоронців все непокоїв мікрофон і вони його постійно смикали.

В якийсь момент Порошенко повернувся і посміхнувся журналістам, сказавши, що все нормально. В цей момент його і зловили - дуже задоволене обличчя президента на фоні церемонії підписання томосу.

Томос, написаний грецькою мовою, спочатку зачитали, потім пергамент розкрутили перед патріархом Варфоломієм і він його підписав.

Це викликало справжній фурор у храмі. "Слава Ісусу Христу - Навіки Слава!", пролунало під куполом. І тут українські церковники імпровізовано затягнули колядку "Нова радість стала!"

Співи показали, що найкращим колядником є митрополит Вінницький Симеон. Як часто буває під час студентських співів на вечірках, коли слова кожного нового куплета знає тільки один, а за ним усі інші підспівують, так вийшло і тут. Коли вже здавалось, що "колядники" видихлись і завершують, Симеон затягував все нові й нові куплети.

Що ж, нова радість стала, томос підписали, а увечері першого томосного дня українська влада запросила на прийняття ієрархів Вселенського патріархату для вручення орденів. Журналістів туди не пустили.

Порошенко в томосі та російські ЗМІ

6 січня на святій літургії перед врученням томосу було не проштовхнутись.

З самого ранку до храму святого Георгія почали сходитись люди. Більшість з них були православними греками - Епіфанія (Богоявлення) - одне з найбільших свят, до того ж службу проводить сам патріарх.

Поки в храмі не було патріарха, митрополита Епіфанія посадили на патріарший престол - рідко кому надається така честь з-поміж предстоятелів помісних церков. Петро Порошенко запізнився хвилин на десять і також зайняв почесне місце.

Патріарх Варфоломій та митрополит Епіфаній розпочали співслужіння після 9 години ранку, а рівно об 11 годині 11 хвилин Вселенський патріарх після привітального слова поставив крапку у процесі надання автокефалії - вручив томос.

"Сьогодні, офіційно і канонічно, ви стаєте п’ятнадцятою церквою у благословенному хорі автокефальних церков", - заявив Варфоломій.

Епіфаній особливо подякував за розбудову церкви "наставнику" Філарету, намісником якого був 5 років в УПЦ КП.

Петра Порошенка вписали в томос, вказавши, що йому він також вручається. Але у церемонії участі він не брав.

Хоча Епіфаній усіляко намагався звернути на нього увагу. Зокрема, в момент служби, коли престоятелі церков почали окропляти святою водою, Варфоломій пройшов по колу й окропив усіх потрохи. А от Епіфаній використав свою нагоду специфічно - чимдуж одним помахом окропив у бік президента - дісталось йому, родині та найближчим сусідам.

Після вручення томосу, але ще далеко до закінчення служби, Петро Порошенко підвівся і з охороною попрямував з храму.

На виході його вже чекали десятки російських журналістів, які ці два дні усіляко намагались розпитати в українських політиків про томос, можливе загострення в Україні, конфлікти й розкол православ’я.

У кожного політика була своя стратегія спілкування. Андрій Парубій, до прикладу, просто такі питання ігнорував. А от Віктор Ющенко по-батьківськи намагався урозумити та просвітити російських кореспондентів.

"Так ще томосу не було, як могли визнавати, якщо томосу немає? Це московська церква може жити 400 років без томосу", - пояснював пан Ющенко журналістам "Первого канала".

Саме Ющенко за свого президентства здійснив першу спробу отримати автокефалію для української церкви. Він міг говорити на цю тему дуже довго.

"Так, почнемо з ситуації в Естонії в 90-х роках", - починав він пояснювати іншому російському журналісту свій досвід боротьби за автокефалію. Його лекція того разу затягнулась хвилин на 20.

А от Петро Порошенко з російськими журналістами розмовляти навідріз відмовлявся, ще й сам їх атакував.

Коли Порошенко виходив з храму святого Георгія, російські журналісти намагались щось у нього спитати. "Допоки не визнаєте вашу армію, яка вбиває українців, то в церкву ходити нічого", - з роздратуванням кинув він у їхній бік.

Порошенко пройшов у будинок патріарха, а перепалка з російськими журналістами продовжилась.

"Не любить ваш начальник, коли неприємні питання ставимо?", - звернувся до одного з представників адміністрації українського президента журналіст російського "Первого канала".

"Які неприємні? Ви не журналісти, ви пропаганд... ", - парирував той.

"А ви - бандерівські фашисти", - випалив журналіст. На цьому емоції дещо стихли.

За три місяці до цього щось подібне розгорталось тут і між журналістами з України та Росії, які висвітлювали засідання священного синоду і сварились десь у такому ж дусі.

Як розповідали співрозмовники ВВС у Константинополі, там прекрасно розуміли рівень напруги, проте обмежувати права журналістів жодним чином не хотіли - ні з одного, ні з іншого боку.

Навіть після листа патріарха Кирила Варфоломію від 30 грудня, в якому той фактично пригрозив Вселенському патріарху Страшним судом.

Російська церква розірвала церковне спілкування з Константинополем, а от Вселенський патріархат так не вчинив.

У променях слави

Після закінчення літургії відбувся традиційний для місцевого Водохреще хід до затоки Золотого рогу, освячення води та купання.

Хоча за межами патріархії у Стамбулі крім патріарха всім ходити у церковному одязі заборонено, цього разу правил не дуже дотримувались.

"Водохреще - це гарно. Але не те щось воно тут. Атмосфера не та, мабуть", - ділився з ВВС один з українських єпископів, який вперше побував на Фанарі у канонічному статусі.

Першого дня його резиденція патріарха вражала, а другого - він вже купався у своєрідних променях слави.

Тільки він став фотографуватись на фоні храму, а до нього підходили місцеві вірянки та цілували руку.

"Тут у вас питали, чи ви не митрополит Київський", - жартуємо з ним. "То треба було так і казати", - так само віджартувався архієрей.

Офіційні делегації вже покинули Фанар, потрохи розходились і церковники.

В який момент з патріархії вийшов Варфоломій й разом з митрополитом Епіфанієм і супроводом попрямували до кортежу.

За ними й цілою делегацією останнім біг церковник з великим золотим тубусом, а в ньому - омріяний томос.

"Не віддам, ой, не віддам", - жартував він з колегами, сідаючи в мікроавтобус, схожий на переповнену маршрутку, з українською церковною делегацією.

Так томос залишив патріархію та попрямував до України.

У неділю увечері томос доставили до Києва, а 7 січня вранці він буде у храмі святої Софії на різдвяній службі вже повноправного митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Світ про Україну»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Нація або спільнота людей, що не використовуватиме свій інтелект, уважається за тварин, котрі не мають інтелекту взагалі. Таких людей можна використовувати як робочу худобу або матеріал залежно від вибору чи уподобань”
Таємна доктрина так званої «Більдерберзької групи»

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.